DSL internet: charakteristika a najväčšie výhody

Internetovým pripojením dnes disponuje každá domácnosť, niektorí si deň bez internetu dokonca nedokážu ani predstaviť. Existuje viacero typov internetového pripojenia a mnoho domácností využíva práve DSL internet. Tento typ sa považuje za najčastejšie využívané pevné pripojenie k internetu v Slovenskej republike. Je veľmi obľúbený, aj keď jeho prenosová rýchlosť nie je práve najvyššia.

DSL internet a jeho charakteristika.

Skratka DSL pôvodne znamenala „Digital Subscribes Loop“, ale v súčasnosti sa vysvetľuje ako „Digital Subscribes Line“. Na bežnom medenom telefónnom vedení dokáže toto pripojenie dosahovať až prekvapivo vysoké rýchlosti.

Technológia DSL využíva bežnú medenú telefónnu dvojlinku v domácnosti, alebo v rôznych firmách a podnikoch na vysokorýchlostný dátový prenos, teda prístup k internetu. Toto pripojenie je vhodné najmä vtedy, keď potrebujeme využívať vysokú rýchlosť prenosu dát. Za najrozšírenejší druh DSL internetu je pripojenie aDSL, ktoré je charakteristické asymetrickou prenosovou rýchlosťou, to znamená, že prenosová rýchlosť od poskytovateľa internetu je rýchlejšia ako v smere od užívateľa.

Ako funguje DSL internetové pripojenie?

DSL pripojenie zabezpečuje prenos dát aj hlasu na jednej a tej istej telefónnej linke. To znamená, že užívateľ môže telefonovať, ale zároveň aj využívať služby internetu. Signály sa totiž šíria na rozličných frekvenčných pásmach a preto sa vôbec neovplyvňujú.

Ak sa rozhodnete pre DSL internet, mali by ste rátať s tým, že hoci je prenosová rýchlosť uvádzaná vyššia, operátor ju neposkytne. Poskytovatelia totiž vždy uvádzajú maximálnu rýchlosť, ktorú však negarantujú. Na DSL internet vplýva aj vzdialenosť od ústredne a zároveň aj kvalita linky, prostredníctvom ktorej je služba poskytovaná.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>